Dobrou knihu si nemusíte jen přečíst, ale také poslechnout

Audioknihy se sice na trhu objevily již před několika lety, ale jejich obliba poslední dobou strmě roste. Důvodů je mnoho, neboť audioknihy s sebou přinášejí mnoho výhod, kterým běžné knihy nemohou konkurovat. I proto se očekává, že audioknihu najde letos pod stromečkem poměrně velké množství lidí různého věku i zájmů.

Skvělý způsob relaxace po náročném dni

Obecně můžeme říci, že audioknihy jsou v porovnání s běžnými knihami mnohem vhodnější pro náš uspěchaný životní styl. Když se vrátíme domů po těžkém dni v práci, kdy jsme po mnoho hodin namáhali naše oči díváním se na obrazovku počítače, rádi bychom si chvilku odpočinuli při četbě naší oblíbené knihy. Často se ale stává, že oči jsou už příliš unavené na to, aby se soustředily na drobná písmena v knize. Právě to je skvělý okamžik, kdy sáhnout po audioknize. Stačí si jen pohodlně lehnout, zavřít oči a poslouchat. K dalším výhodám patří i to, že většinu audioknih namlouvají známí herci, zpěváci či dabéři, jejichž hlasy a způsob četby ještě umocní náš zážitek z knihy.

Při cestování i domácích pracích

Náš moderní život s sebou navíc přináší mnoho stresu a málo volného času. Naše dny jsou tak naplněny velkým množstvím situací, při kterých je možné knihu pouze poslouchat, ale nikoli číst. Typickou situaci je cesta do práce. Pokud řídíte, čist samozřejmě nemůžete, poslouchat ale ano. A proč si tedy například dlouhé čekání v dopravní zácpě nezpříjemnit poslechem audioknihy. Audioknihu ale jistě oceníte i při cestování dalšími dopravními prostředky, cesta vám příjemněji a rychleji uteče a nemusíte s sebou nosit těžkou papírovou verzi knihy či snášet pohledy okolních lidí, kteří vám čtou přes rameno.

Dalšími situacemi, kdy můžete poslouchat audioknihu, ale zároveň dělat něco jiného, jsou domácí práce. Než utřete prach, vyluxujete, uvaříte, umyjte koupelnu či okna, můžete si s pomocí audioknihy „přečíst“ mnoho stránek vaší oblíbené knihy. Úklid vás bude jistě mnohem více bavit. Audioknihu můžete samozřejmě poslouchat nejen při pasivním odpočinku na gauči či v posteli, ale také při aktivním odpočinku, například při procházce či jízdě na kole.

Autor příspěvku: David