Vánoční zvyky

Jaké české vánoční zvyky se řadí k nejkrásnějším?

Vánoce jsou svátky pohody, klidu a dobrého jídla. V současné době lidé zapomínají na to, že vánoční svátky nejsou o neustálém stresu a práci. Během vánočních svátků se zkrátka musí i odpočívat, přes to nejede vlak. Dnes se mimo jiné zapomíná i na celou řadu českých vánočních zvyků. Sice se stále peče cukroví, na druhou stranu je to jeden z mála zvyků, které dodržujeme. A to je škoda.

Naše babičky, prababičky a praprababičky se staraly o to, abychom měli krásné Vánoce. Přinášely nám do podvědomí mnohé různé tradice, na které jsme bohužel dnes už zapomněli, což je velká škoda. Na některé z nich jsme nezapomněli, jen je zkrátka neděláme.

Pokud chcete, aby letošní vánoční svátky byly zase trochu jiné, zase trochu více české (vždyť ani v televizi se nedočkáme krásných českých pohádek), nechte se inspirovat – poznejte ty nejkrásnější vánoční české zvyky.

• Rozkrajování jablíček

Rozkrajovat jablíčka u štědrovečerní tabule je zkrátka zvyk, který by se měl dodržovat. Přece jen tento zvyk ukáže, jak na tom bude naše zdraví v příštím roce. Pokud bude jablíčko uvnitř ve tvaru kříže, nevěstí to nic dobrého (to samé platí u nalezeného červíka). Pokud však bude uvnitř jádřinec ve tvaru hvězdičky, budeme zdraví jako řípa!

• Jablečná jadérka předpovídají počasí

Méně známou českou tradicí je předpověď počasí pomocí jablečných jadérek. Dvanáct jablečných jadérek dejte do misky s vodou. Kolik jadérek vyplave, tolik bude příští rok suchých měsíců. Je to zajímavá tradice, která stojí za vyzkoušení.

• Věštění z vlašských ořechů

Nemusíme věštit jen z jablek, ale také z vlašských ořechů, které jsou také symbolem vánočních svátků. Když po rozlousknutí bude vnitřek černý, příští rok bude plný neštěstí a smutku. Pokud bude ořech zdravý, příští rok bude plný štěstí a radosti! Budete tedy letos rozlouskávat ořech nebo rozkrojíte jablíčko?

Autor příspěvku: Redakce