Dá se s klidem říct, že pro Středoevropany jsou brambory neodmyslitelnou součástí jídelníčku, něco jako pro Asiaty rýže. Brambory už jako přílohu bereme ke každému jídlu automaticky, ale jakmile začneme držet dietu, začneme o každé potravině trochu více přemýšlet a častokrát pochybujeme i o bramborách – což bychom neměli.
Brambory už jsou pro nás tak obyčejné, že bychom je za žádný dietní zázrak normálně nepovažovali. Asi je pochopitelné, že je někteří z nás nemusí docenit – je jich dostatek a jsou levné. Přitom jsou variabilní a velmi zdravou dietní potravinou. Přesvědčte se sami.
Nejméně kalorická příloha
V žebříčku nejméně kalorických příloh se brambory drží na prvním místě. Zde je výčet nejběžnějších a oblíbených příloh a jejich množství energie ve 100 g (v již upravené podobě).
- Brambory 70 kcal
- Rýže 120 kcal
- Těstoviny 130 kcal
- Bramborový knedlík 130 kcal
- Houskový knedlík 220 kcal
- Chléb 200 kcal
Výhoda bramborové vlákniny
Velkou výhodou brambor je jejich dostatečné množství vlákniny, která podporuje trávicí trakt, a čistí střeva. Kromě toho se díky ní po konzumaci brambor cítíte sytí, což je u diety další výhodou. Brambory jsou také bohaté na vitamin C a některé vitaminy B, draslík, hořčík a železo, které většinou chybí hlavně ženám.
V jaké podobě brambory konzumovat?
Teď už se jen nabízí otázka, jaký je nejvhodnější způsob jejich přípravy. Pokud doma máte kvalitní brambory, nejlepší bude, když je uvaříte očištěné obyčejně ve slupce. Mnoho prospěšných látek se totiž nachází pod bramborovou slupkou, a tak tímto způsobem dostanete z potraviny do svého těla to nejlepší.
Neuděláte krok vedle ani pokud je upečete, ovšem počítejte s tím, že po nich rychleji vyhládnete. Nejhorším způsobem přípravy je smažení, jak už to tak bývá i u jiných potravin. Můžete si dopřát i šťouchané brambory nebo bramborovou kaši, ovšem počítejte s tím, že přidané máslo a mléko vám přidá kalorie.