Oslavy Halloweenu začínají pronikat do Česka

Podzim je v mnoha kulturách magickým okamžikem, kdy se vše připravuje na zimu. Téměř každá země má své svátky, které jsou s touto ponurou dobou spojené, a většina z nich přejímá právě podzimní atmosféru. Česko není výjimka. Vedle tradičních oslav zesnulých však k nám začíná pronikat i Halloween. Slavíte ho také?

Podzimní svátky

Na světě existuje mnoho podzimních svátků se zajímavými tradicemi. V České republice jich však není příliš mnoho ze zahraničí známých. Většina Čechů si vybaví jen naše místní dušičky a pak vydlabanou dýni, která symbolizuje stále populárnější Halloween. Za poznání nebo vyzkoušení zvyklostí však určitě stojí nejméně ještě dva nejznámější svátky:

  • japonský Obon, při kterém se pouštějí lucerny
  • mexický El Día de los Muertos, podobný dušičkám, ale ve veselejší atmosféře

Svátek Halloween

Halloween má svůj název odvozený od „All Hallow Even“, neboli „předvečer Všech svatých“. Jedná se původně o Irskou slavnost, která je nyní rozšířená ve většině anglicky mluvících zemí. Jeho oslavy připadají každoročně na 31. října. Typickými znaky jsou vyřazené lucerny dříve z řep, nyní z vydlabaných dýní, a průvody strašidelných masek, ve kterých děti obcházejí domy a koledují sladkosti.

Dušičky nebo Halloween v ČR

Dušičky neboli svátek zesnulých je tradice, která se v Česku dodržuje po staletí. Ani v dnešní době neustupuje do pozadí. Lidé stále minimálně chodí na hroby pokládat v této době květiny. Někteří však v poněkud veselejším duchu přidávají do svých každoročních událostí i Halloween. Počátky jeho oslav jsme mohli zaznamenat již před dvaceti lety. V posledních pěti letech se z něj však stala masová záležitost a na mnoha zahradách najdete typickou vydlabanou dýni. Že bychom však drželi tento svátek jinak, než hezkou podzimní výzdobou, se říci nedá. Děti u nás na rozdíl od země původu nechodí koledovat v maskách a nejspíše ani v budoucnu se tento trend příliš nerozšíří.

Autor příspěvku: David