Rizika rostoucí ekonomiky

Riziko obchodní války je větší. Může za to rostoucí ekonomika

I ten, kdo se aktuálně nezajímá o dění ve světě, jistě postřehl, že se Česká republika (a ostatně už celý svět) potýká s nízkou nezaměstnaností. Ta bohužel nutí zaměstnavatele k razantním krokům, jako je investování do robotizace a podobně. Díky nízké nezaměstnanosti a naopak rekordně vysoké zaměstnanosti se ekonomika zrychluje ve svém růstu. Člověk by řekl, že je to skvělé, jenže ono to není tak skvělé, jak se na první pohled může zdát.

Jak jsme zmínili, s rychle rostoucí ekonomikou se nepotýkáme jenom my, ale i celý svět. U nás sice zatím ekonomika nedělá problémy, bohužel podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj dělá nízká nezaměstnanost a rychle rostoucí ekonomika problémy ve Spojených státech amerických. Zde se totiž očekává, že nezaměstnanost spadne na rekordně nízkou úroveň. Ve Spojených státech by tak mělo dojít k té nejnižší nezaměstnanosti za posledních čtyřicet let.

I když by se dalo říct, že se jedná o skvělou zprávu, není to tak úplně pravda. I tato dobrá zpráva s sebou nese radikální rizika, kterým je v tomto případě obchodní válka, která vře mezi Spojenými státy a Čínou. Podle dostupných informací je Evropa zatím mimo možnou obchodní válku, přesto není vyloučené, že brzy se dostane i do Evropy.

Proč ekonomika roste tak rychle?

Tou hlavní otázkou nyní je, proč ekonomika roste tak obrovskou rychlostí. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je hlavním pohonným motorem rostoucí ekonomiky především uvolněnější rozpočtová politika. Také za to může i nedávné snížení zemí ve Spojených státech amerických.

Ekonomika v České republice

Pojďme se nyní podívat na to, jak je to s ekonomikou v České republice a jaké máme výhledy do budoucna. Podle prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj lze letos očekávat růst o 3,8 procenta. Příští rok by se však měl růst ekonomiky výrazně zpomalit, a to na 3,2 procenta.

Je nutné podotknout, že Česko se dnes potýká s nedostatkem pracovních sil, což je však všeobecně známý fakt a problém, který bohužel nemá řešení.

Autor příspěvku: Redakce