Ryanair hlásí propouštění. O místo by mělo přijít až 900 lidí

Když se řekne nízkonákladová letecká společnost, většina lidí si na prvním místě vybaví irský Ryanair. Právě s touto společností většina Čechů létá na kratší vzdálenosti po Evropě za příznivé ceny. Ale zdá se, že v posledních letech se jí přestává dařit. Alespoň tomu nasvědčuje propouštění, které firma chystá. Generální ředitel Michael O’Leary oznámil, že společnost má o 500 pilotů a 400 členů palubního personálu více než aktuálně potřebuje. V blízké době tedy dojde k masivnímu rušení pracovních míst.

Tato zpráva je o to paradoxnější, že přichází jen necelé dva roky poté, co Ryanair musel zrušit stovky letů, a jedním z důvodů byl i nedostatek pilotů. Společně s ohlášením propuštění bylo také uvedeno, že zisk společnosti rapidně klesl. Na počátku července také společnost snížila své původní růstové plány o polovinu kvůli zpoždění dodávek letadel Boeing 737 MAX.

Smutný podzim pro piloty i letušky

O’Leary uvedl, že Ryanair udělá maximum pro to, aby byla pracovní místa zachována, ale zároveň řekl, že je nutné reagovat na zpoždění dodávek letadel i na hrozbu odchodu Velké Británie bez dohody. První vlna propouštění by se měla uskutečnit na konci září, druhá pak po Vánocích.

Piloti přemýšlejí nad možností upořádat stávku, ale někteří odboráři O’Learyho osočují ze   zastrašování, aby zaměstnanci případnou stávku odmítli. Podle nich dokonce personální agentura pracující pro Ryanair stále inzeruje volná pracovní místa a stejně tak byl na začátku měsíce zahájen nový program školení pilotů ve střední Evropě.

Pravdou ale je, že čistý zisk Ryanair klesl o 21 procent. Na tento méně příznivý výsledek měla vliv především nižší cena letenek a vyšší výdaje za pohonné hmoty. Není to nicméně poprvé, kdy se Ryanair dostává do potíží. Tato nízkonákladová společnost tlačí ceny letenek dolů, aby si udržela místo na trhu, a tím pádem se může stát, že v určitých obdobích půjde zisk dolů.

Autor příspěvku: David