Češi a vysoká škola

Vysoká škola v kurzu. Čechů na vysokých školách přibylo

Říká se, že v dnešní době není potřeba vysoké školy. V současné době se hledá tolik pracovníků, kterým se nabízí i případná rekvalifikace nebo zaučení, že vysoká škola je v tomto ohledu k ničemu. Podle odborníků se dnes hledají lidé dle schopností, nikoli podle titulu, který se jim tyčí před jménem. Dnes je skutečně důležité mít přehled a dostatečné schopnosti, už dávno to není o vysokoškolském titulu. Mnozí mladí lidé si však neuvědomují, že nejvíce příležitostí mají právě nyní. Neuvědomují si, že jejich životní příležitosti jim klepou na dveře, přesto jenom studují a studují, jako kdyby čekaly, že během let se situace na trhu změní natolik, že se budou hledat jenom ti s titulem před jménem. Jenže než oni vystudují, zaměstnávat je budou ti, kteří titul před jménem rozhodně nemají, ale kteří se rozhodli využít své životní příležitosti.

Jak jsme zmínili, studentů v České republice neustále přibývá. Otázkou je, co je toho důvodem? Proč se najednou studenti snaží studovat co nejdéle to jde? Asi nechtějí vstoupit do života, který na ně čeká a kterému se bohužel nevyhnou.

Z aktuálních statistik vyplývá, že se počet vysokoškoláků za posledních deset let doslova zdvojnásobil. Dnes studuje nejvíce lidí, co si člověk pamatuje.

Vloni bylo absolventů mnohem více než před deseti lety

Pokud bychom měli srovnat loňský rok a stav před deseti lety, byli bychom až překvapeni, kolik lidí se vydalo studovat. Podle aktuálních předpokladů lze říct, že zatímco před deseti lety bylo absolventů od patnácti do čtyřiasedmdesáti let jen dvanáct procent, vloni se procento navýšilo, a to skoro o dvojnásobek, a sice šlo o dvacet procent.

Česko na tom stejně není nejlépe

I když se na první pohled zdá, že se jedná o obrovské procento, v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie poměrně zaostáváme. Vloni se na území České republiky sice nacházely skoro dva miliony vysokoškoláků, ovšem v jiných zemích Evropské unie jsou na tom mnohem lépe.

Autor příspěvku: Redakce