Home Credit a Čína

Vývoj v Číně není dobrý pro Home Credit. Nyní spadl do ztráty

Aktuální situace ve světě sice prospívá světové ekonomice, ale neprospívá obecně firmám, které na světě podnikají. Přece jenom se nyní musí svět potýkat s nízkou mírou nezaměstnanosti, což dovádí firmy k radikálním krokům. Mnohé začínají investovat do robotizace, což je velký krok, díky kterému přijdou o práci miliony lidí. Nicméně nepředbíhejme. Nyní se zaměřme na jednotlivé firmy, které bohužel postihla nemilá věc, a sice díky aktuální situaci ve světě se musí potýkat se ztrátou. Jednou takovou firmou je i Home Credit.

Skupinu Home Credit nemusíme představovat. Jedná ses o firmu, která je známá především díky svým televizním reklamám, v nichž reklamuje své půjčky, které jsou podle samotné firmy ty nejlepší na trhu. Bohužel současná situace ukazuje něco jiného. Home Credit se v současné době dostal do ztráty, která bohužel není zrovna malá. Podle odhadů se jedná o ztrátu 800 milionů korun.

Může za to Čína

V letošním prvním čtvrtletí bankovní firma Home Credit vykázala ztrátu, a to zmiňovaných jednatřicet milionů eur, což je v přepočtu zhruba 800 milionů korun. Vloni ve stejném období vykazovala enormní zisk, a to osmdesát milionů eur, což je v přepočtu něco přes dvě miliardy korun. Otázkou tedy je, jak se za jeden jediný rok mohla tehdy ještě prosperující firma tak propadnout?

Podle všeho je důvodem Čína, konkrétně turbulentní vývoj čínského trhu spotřebitelských úvěrů. Navíc došlo ke změně regulatorního prostředí, což také Home Creditu zrovna nepřidalo na úspěchu.

Jak to bude s firmou dál?

Otázkou nyní je, jak to bude s firmou Home Credit dál. Přece jenom je to firma, která až do nynějška hodně prosperovala. Že by nyní dosáhla svého dna a musela by vyhlásit bankrot? K bankrotu se podle vedení firmy zatím neschyluje. Skupina je podle všeho přesvědčena, že v příštím čtvrtletí dojde k rapidnímu oživení a že se z tak obrovské ztráty stane krásný zisk.

Zachránit by firmu mohly úspěšné emise dluhopisů.

Autor příspěvku: Redakce