Woodstock 50 byl zajímavým plánem, který nevyšel. Proč?

Legendární festival Woodstock známe z doslechu asi všichni. V roce 2019 se měla uskutečnit připomínka tohoto festivalu v rámci jeho 50. výročí, ale postupem času se plány výrazně měnily. Pořadatelé sice festival nejprve oficiálně nezrušili, ale mnoho hudebníků v průběhu plánování odvolalo svou účast – mezi nimi například americká zpěvačka Miley Cyrus.

Velké plány, ze kterých nakonec sešlo

Třídenní festival vhodně nazvaný Woodstock 50 se měl uskutečnit od 16. do 18. srpna. Od jeho počátků jej však provázely potíže. Snahou organizátorů bylo uspořádat jej v areálu závodiště Watkins Glen v americkém státě New York. Jenže dlouhodobé problémy s povolením je nakonec přinutili zvolit jinou lokalitu – Merriweather Post Pavilion ve státě Maryland. Ani zde se ale nakonec vzpomínka na Woodstock neodehraje.

Pokud se přeci jen mělo něco z programu uskutečnit, muselo by se vše odehrát během jediného dne. Již 17. srpna zde totiž měla místo rezervované kapela The Smashing Pumpkins pro svůj vlastní koncert. Na novodobém Woodstocku měly vystoupit současné hvězdy hudební scény jako rapper Jay-Z, zpěvačka Miley Cyrus nebo rocková kapela The Killers. Zahrát ale měly i účastníci původního Woodstocku John Fogerty, kapela Canned Heat či Carlos Santana.

Hudbou proti válce a násilí

Woodstock v roce 1969 se uskutečnil přibližně 240 kilometrů odtud na pozemku farmy v Bethelu. Tehdy se od 15. do 18. srpna představili před téměř 400 tisíci diváky osobnosti tehdejší hudební scény jako byli Jimi Hendrix, Janis Joplinová nebo The Who.

Tato událost se stala synonymem pro alternativní kulturu a odpor proti válce ve Vietnamu. Je považována za jeden z nejvýznamnějších počinů v dějinách populárním hudby. Je tedy škoda, že se původní plán neuskuteční. Další kulaté výročí bude zase za nějakou dobu, takže tento promrhaný ročník bude mrzet.

Autor příspěvku: David