Zpříjemněte si vánoční svátky výletem na hrad či zámek

Mnoho lidí navštěvuje hrady a zámky především v létě. Některé z nich jsou ale otevřené i v zimním období, a vy si tak můžete výletem zpříjemnit hezký zimní víkend či vánoční svátky. Přinášíme vám proto několik informací o jednom hradu a zámku, které se nacházejí nedaleko Prahy a na které se můžete letos v zimě vydat.

Křivoklát

Jeden z nejznámějších českých hradů, který se tyčí na skále nedaleko řeky Berounky v okrese Rakovník. Bohatá historie tohoto majestátního hradu je spojena s několika významnými českými králi. Křivoklát ale proslul také jako vězení, v dětství tu byl svým otcem vězněn Karel IV. a později například známý alchymista magistr Edward Kelly. Hrad Křivoklát se také objevil v mnoha filmech a pohádkách, jako například Honza málem králem, Tři veteráni, Kletba bratří Grimmů, Bathory či Wanted. V zimním období, tedy od listopadu do března, je možné navštívit první prohlídkový okruh hradu. V jeho rámci můžete zhlédnout hradní kapli, reprezentační sály, knihovnu, obrazárnu, mučírnu či hladomornu.

Dobříš

Rokokový zámek, který bývá často považován za jeden z nejkrásnějších zámků v České republice. Dobříš láká své návštěvníky nejen na nádherné a bohatě vybavené interiéry, ale také rozsáhlý francouzský a anglický park. Za svůj vznik i současný vzhled zámek vděčí rodu Mansfeldů a šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů je i současným majitelem zámku. I v zimním období Dobříš nabízí návštěvníkům několik prohlídkových okruhů. Základní prohlídkový okruh zahrnuje prohlídku reprezentačních i soukromých místností bohatě zařízených ve stylu rokoka a klasicismu. Další možností je okruh o dobříšských přízracích, který se zabývá místními pověstmi, či prohlídka Galerie JCM, která obsahuje obrazy italských umělců z osmnáctého a devatenáctého století. Pokud vás navíc láká přespání na zámku, Dobříš nabízí ubytování v luxusním hotelu zařízeném ve starobylém stylu, který se nachází přímo v hlavní budově zámku.

Autor příspěvku: David