Cestujeme po českých zámcích a hradech

Cestujeme po českých zámcích a hradech

I když jsou zatím hrady a zámky zavřené z důvodu zimy, můžeme si začít plánovat to, na jaký v Česku se letos podíváme. Přece jen hrady a zámky jsou něco, co nás nikdy neomrzí a kam jezdíme s velkou radostí a s velkým očekáváním. Na území České republiky je takových staveb mnoho, a jelikož jsme je vloni nestihli všechny objet, máme nyní dostatek času a příležitostí k tomu, abychom je objeli letos. Je však nutné si napsat seznam konkrétních hradů a zámků, kam se vůbec vyplatí jezdit. Některé jsou známé svými pohádkami, které se na nich točily, jiné jsou známé svými strašidly či pověstmi, které se s konkrétními památkami pojí.

Vybrali jsme vám top hrady a zámky v České republice, které si zamilujete díky různým věcem. Za návštěvu stojí opravdu každý z nich, nevynechejte je.

Hrad Křivoklát

Pokud se chcete dostat na hrad, kde se natáčelo mnoho, mnoho českých pohádek, doporučujeme zamířit na hrad Křivoklát, uvnitř kterého to však není tak přitažlivé jako navenek. Je to však hrad, kde se kromě Třetího prince natáčely také Letopisy Narnie, tudíž je to hrad světového formátu a návštěva zde je snad povinností.

Hrad Karlštejn

Kdo by nechtěl vidět nádherný hrad Karlštejn, na který se sice musí vyjít pěkně velký kopec, na druhou stranu je to hrad, kde jsou samotné prohlídky velmi, velmi atraktivní. Právě zde se dozvíte, jak je to s povídačkou o tom, že sem nemohly ženy. Stejně tak se dozvíte i tom, proč stojí Karlštejn tak vysoko a není někde v nížinách.

Zámek Červená Lhota

Abychom však nezůstávali jen u hradů, podívejme se také na zámky v České republice. Krásná je Červená Lhota, která je známá díky pohádkám “O štěstí a kráse” nebo “Zlatovláska”. Při zajímavé prohlídce zámku se dozvíte, proč je zámek stále ještě červený, i když byl z počátku bílý jako mraky na nebi.

Státní zámek Buchlovice

Právě zde se natáčela poměrně nová pohádka režiséra Zdeňka Trošky nazvaná Čertova nevěsta. Jsou zde krásné zahrady a pravidelně se zde konají různé květinové výstavy. Ideální čas na návštěvu je jaro, kdy to všude oplývá tulipány.

Autor příspěvku: Redakce