Práce z domova – žádaný pracovní benefit, ale ne vhodný pro každého

V současné době, kdy se firmy často přetahují o zaměstnance, hrají pracovní benefity mnohdy rozhodující roli při volbě zaměstnání. Jedním z nejoblíbenějších benefitů, kterým zaměstnavatelé zejména u mladých lidí bodují, je práce z domova. Pro mnoho lidí je to skvělý sen. Je však tento životní a pracovní styl vhodný i pro vás a víte, jaké má nástrahy?

Výhody práce z domova

Výhody práce z domova pro zaměstnance jsou mnohé. Můžete si přizpůsobit časový rozvrh dle svého. Pokud chcete spát o něco déle a raději pracovat večer, můžete. Když ráno vstanete, nemusíte se oblékat ani nikam jezdit. Tím ušetříte mnoho času, ale také peněz za dopravu, zvláště pokud do práce dojíždíte. Další výhodou je, že kdykoliv potřebujete, dáte si přestávku. Celkově existuje několik typů práce z domova:

  • trvale bez nutnosti někam dojíždět
  • trvale jen s občasnou návštěvou pracoviště
  • občasně například pro vybrané úkoly nebo ve stanovené dny

Existují však i nevýhody

Pracovat z domova má spousty výhod, ale také nevýhod. Tento způsob práce s sebou nese celou řadu nástrah, které mohou být pro mnoho lidí nepřekonatelnou překážkou. Pokud děláte z domova, kde nemáte žádnou kontrolu, mívají mnozí lidé tendenci odkládat své povinnosti a nechávat vše na poslední dobu. Někteří také mají problém se soustředěním se na práci na místě, kde jsou zvyklí odpočívat. O rušivých vlivech, jako jsou sociální sítě, televize, lenošení v posteli i plná lednička, nemluvě. Právě kvůli nedostatku kontroly nemají někteří zaměstnavatelé tento benefit v oblibě. Pro práci z domova potřebujete dobré sebeovládání, disciplínu a také schopnost časové organizace. Dávejte pozor, abyste měli doma vhodné prostředí pro práci. To znamená nejen pohodlnou židli a uklizeno, ale také nerušené místo. Sdílíte-li svůj domov s někým, kdo je doma v době vaší pracovní doby, je třeba vysvětlit, že nemáte dovolenou a že potřebujete v určitou dobu věnovat čas a pozornost své práci, nikoliv si povídat.

Autor příspěvku: David