Problémy na internetu

Problémy na internetu jsou stále rozšířenější

Žijeme v době internetu, bohužel. Lidé si dneska na internetu objednávají jídlo, oblečení, elektroniku i nábytek či cokoliv, co je jenom napadne. Kdyby bylo na nich, nevycházeli by ani z dobu. Díky internetu si získávají přátele, díky internetu jsou s přáteli neustále v kontaktu. Bohužel toto online sbližování s sebou nese i celou řadu problémů. Například se s tímto online sbližováním pojí i kyberšikana nebo sexuální obtěžování. Těchto problémů je samozřejmě ještě mnohem více a bohužel se neustále šíří. V nebezpečí jsou hlavně naše děti.

Sice se sociální sítě snaží zabránit tomu, aby malé děti chodily na jejich webové stránky, bohužel tomu vždy neumí zabránit. Děti jsou dneska vynalézavé, jednoduše si účet založí pod falešným datem narození. Je tedy jenom na rodičích, aby zakázali dětem používat internet k účelům, na které jsou ještě malé. Bohužel ani rodiče často nevědí o všem, co jejich děti dělají a kde.

S tímto souvisí i neustále se zvyšující problematika spjatá s hrozbami na internetu. Jenom v loňském roce kvůli problémům na internetu vyhledalo pomoc 624 dětí.

Jaké problémy byly nejčastější?

Nejčastěji se děti potýkaly se sextingem, tedy se sexuálním obtěžováním, kdy musely posílat nahé fotky těm, kteří si o ně žádali. Dále se potýkaly i s kyberšikanou, která je většinou provozována dětmi dětem (internet je místo, kde každý může vystupovat jako největší silák, i když se ve skutečnosti jedná o malou ustrašenou myšku).

Taky si děti stěžovali na lákání – často je někteří uživatelé sociálních sítí lákali na schůzku nebo je chtěli vytáhnout ven. Bohužel se taky stalo mnoho lidí, nejen dětí, oběťmi nebezpečných výzev na internetu.

Počet napadených dětí stoupá

Za loňský rok bylo přijato na Lince bezpečí necelé tři tisíce e-mailů, což je o devět tisíc více, než tomu bylo v roce 2016. Bohužel napadených a obtěžovaných dětí neustále přibývá.

Autor příspěvku: Redakce