Sedavé zaměstnání – podceňovaný zabiják ohrožující naše zdraví

Moderní doba a její životní styl s sebou přináší nejen spoustu výhod, ale také problémů. Jedním z nich je skutečnost, že většina lidí má zaměstnání, které vyžaduje strávení většiny pracovní doby vsedě, bez možnosti pohybu. Pokud navíc i v našem běžném životě pohybu příliš neholdujeme, dříve nebo později se objeví bolest zad. Ze statistik vyplývá, že bolesti zad patří v dnešní době mezi jeden z nejčastějších důvodů, kvůli kterému lidé vyhledávají pomoc lékaře. Chronickými bolestni zad údajně trpí až čtyřicet procent celosvětové populace ve vyspělých zemích. Můžeme je nazvat jednou z civilizačních nemocí dneška.

Nevýhody sedavého zaměstnání

Práce v kanceláři většinou obnáší dlouhé hodiny sezení na židli a koukání do počítače. Dlouhodobé sezení ale není pro naše tělo zdravé, naopak má negativní vliv na naše svaly, klouby i krevní oběh. Nejvíce zatížená je především krční a bederní páteř. V dnešní době sice existují kvalitní kancelářské židle, ale problém spočívá v tom, že mnoho lidí má při delším sezení špatné držení těla. Odborníci proto doporučují, abyste si během pracovní doby našli několik minut na protažení, které uleví od případné bolesti a zároveň ji pomohou předcházet. Můžete se inspirovat například těmito jednoduchými cviky.

Cviky na uvolnění krční páteře

Posaďte se rovně a uvolněte ramena. Poté pomalu ukloňte hlavu na jednu stranu tak, aby ucho směřovalo směrem k rameni. Zvolna dýchejte a v této pozici vydržte přibližně deset sekund. Poté vraťte hlavu do původní pozice a cvik proveďte stejným způsobem i na druhou stranu. Na obě strany opakujte alespoň třikrát. Po provedení prvního cviku, který krční páteř uvolní, můžete provést i jeho modifikovanou variantu, při které hlavu ukláníte ne k rameni, ale šikmo dopředu. Opět v pozici klidně dýchejte a po deseti sekundách vyměňte strany. Tento cvik pomůže páteř ještě více protáhnout, již od lopatek. Cvik je vhodné opět opakovat třikrát na obě strany.

Cvik na uvolnění bederní páteře

Výchozí pozice pro tento cvik je vestoje, s nohama rozkročenýma na šířku ramen, špičky směřují mírně od sebe a dlaně si položte do kříže. S nádechem se poté mírně zakloňte a v této pozici vydržte a zvolna dýchejte po dobu několika sekund.

Autor příspěvku: David