Tradice Peru

Tradice Peru aneb Kde lamy dávají dobrou noc

Jihoamerické Peru je bývalým centrem Incké říše, která byla kdysi rozvrácena španělskými kolonizátory. Země zanechává pestrý architektonický odkaz a láká na dechberoucí přírodu. Obyvatelé si své země cení, stejně tak jako si cení svých tradic a vlastní kultury.

Posvátné lamy?

Lamy jsou bohy mezi zvířaty. Přestože se v současnosti chovají především na vlnu, jejich přátelská povaha je staví do role roztomilých domácích mazlíčků. Jejich využití nalezneme také v terapii. Dávní Inkové k nim chovali obrovskou úctu, a to takovou, že si do její podoby dokonce vtělili boha Urcuchillaye.

Peru je královstvím mandelinek a platí zde „vlna nad zlato“

Peru je v podstatě pravlastí brambor. Pěstuje se zde více než 230 druhů této rostliny a odhadem asi 5000 jejích odrůd. Všechny pohromadě je můžete nalézt na trzích po celé zemi, jako například v Cuzcu, kde se trhy nacházejí kousek od náměstí Plaza de Armas.

Jak už víme, v Peru se chovají lamy na vlnu. Zejména vlna lamy druhu alpaka se považuje za velice kvalitní, dokonce nejlepší na světě. Pokud si ovšem budete chtít vlnu koupit u pouličních prodejců, bude se nejčastěji jednat o výrobky z vlny lamy krotké, kterých se v Andách nachází několik milionů.

Zajímavostí je, že se ještě za vlády mocných Inků každé čtyři roky pořádal hon na lamy. Lovci ulovená zvířata ostříhali a poté je opět pustili na svobodu. Hrubá srst divokých lam se rozdala lidu a rouno z vikuní připadlo vládci.

Neobvyklé pochoutky

Peru je také proslulé tím, že mezi jeho oblíbené pochoutky patří morčata. Ta se upravují na několik způsobů a po celé zemi se nacházejí stánky a restaurace, které místním i turistům tento pokrm nabízí jako nejlepší z celého menu.

Autor příspěvku: Admin