Únor a březen bývají nejen pro zahraniční, ale i pro české herce velice důležité měsíce. V Hollywoodu se vyhlašují ke konci února velmi populární a významné ceny Oscar, které byly letos velmi napjaté, a to z důvodu, že se Leonardo DiCaprio opět pokoušel o tuto cenu, po níž toužil už od nepaměti. Po dlouhých letech píle se mu to konečně povedlo a se slzami v očích si odnesl zaslouženou cenu, která mu jistě bude vždy připomínat, že vytrvalost růže přináší. Jeho loňský proslov byl plný emocí, ale také poslání. Letos ale Leonardo také nelení, jak se mnoha lidem může zdát. Jeho nynější práce spočívá v ochraně planety. Zaměřuje se totiž na nejrůznější ekologická témata, která chce pomocí filmů dostat blíže k obyvatelům. Chce, aby se lidé konečně začali zajímat o životní prostředí, protože pokud se nyní rozhodnou, že s prostředím nic dělat nebudou, může se stát, že veškerá tato krása zmizí. Neohleduplnost obyvatel má za následky spoustu zlých věcí, na něž právě Leo upozorňuje ve svém novém dvouhodinovém filmu.
Česká republika žije ale Cenami divadelní kritiky. Jedná se tedy zejména o divadla a herce, kteří v napětí očekávají, kdo bude nominován či jaké divadlo se dostane na špičku. Tři nominace získal Pražský soubor Divadlo Letí a Národní divadlo Brno. Divadlem roku se ale může stát Divadlo v Dlouhé, Komorní scéna Aréna Ostrava nebo také Národní divadlo Brno-opera. Především nominovaní se nemohou dočkat dvacátého března, kdy proběhne slavnostní vyhlášení. Letos se vyhlašování bude konat v prostoru Pomezí, a to v prázdném domě Za Poříčskou branou v Praze – Karlíně.
Při letošním pětadvacátém ročníku hlasovalo takřka devětaosmdesát kritiků. Kategorií na ocenění je samozřejmě více, a sice například nejlepší inscenací roku se může stát Opera o Göteborgu nebo Doubtovo Vzkříšení. Ani herecké výkony nezůstaly bez povšimnutí. Nominováni jsou například Pavlína Štorková, Lucie Trmíková, Michal Kern nebo třeba Stanislav Majer.
Své ocenění mohou dostat samozřejmě i skladatelé, scénografové nebo režiséři.