EET

Bude se Slovensko inspirovat v EET podle Babiše?

Slovensko se možná bude inspirovat u nás Elektronickou evidencí tržeb podle Andreje Babiše. Plánuje totiž zavést e-kasu. V současnosti totiž na Slovensku dochází k manipulacím s využívanými registračními pokladnami. Kvůli tomu dochází k různým daňovým únikům, což se samozřejmě vůbec nelíbí slovenské finanční správě. Chystá se proti těmto machinacím bojovat.

 

Živné pole pro podvody

Plánuje on-line napojení pokladen přímo na systém finanční správy, tedy stejný model, jaký v České republice prosadil Andrej Babiš. Nyní totiž slovenští kontroloři daní nemají neustálý přístup k datům, která podnikatelé namarkují na svých pokladnách. To se ovšem stává živným polem různých podvodů. Proto se slovenská Finanční správa bude snažit o zavedení úplné elektronické evidence tržeb, čili zmiňovanou e-kasu. Právě toto opatření má zabránit manipulacím prováděným s registračními pokladnami.

 

Úniky až 8 miliard korun

Slovenští podnikatelé totiž už evidují své hotovostní tržby právě pomocí registračních pokladen, ovšem ukazuje se, že tento systém je bohužel nedostačující. Data se ukládají do paměti pokladen, ale je možné s nimi manipulovat. Daňoví kontroloři se už setkali s mnoha případy těchto dodatečných úprav dat. Mnozí podnikatelé si takto uměle snižovali výše svých příjmů. František Imrecze, šéf slovenské Finanční správy, informoval o tomto plánovaném kroku novináře. Dodal, že kvůli manipulacím s pokladnami může stát přicházet až o 250-300 milionů Eur, což je v přepočtu až 8 miliard korun.

 

Základem bude virtuální pokladna

Základem budoucí e-kasy by se měla stát Virtuální registrační pokladna známá pod zkratkou VRP. Jedná se o aplikaci, která některým menším podnikatelům už dnes dovoluje evidenci tržeb přes internet. Finanční správa tak získává údaje online a ihned. Dnes tuto VRP užívá na Slovensku asi 30 tisíc podnikatelů. Finanční správa chce na základě dalšího jednání s ministerstvem financí odbourat limity na počet účtenek vydávaných touto aplikací.

Autor příspěvku: Redakce