Devadesátiletý Čech projel všechny státy světa. Pokořil i Hanzelku

Znáte Miroslava Šnejdara z Ostravy? Nejspíš ne. Ale přitom je to vůbec nejzcestovalejší Čech. Letos oslaví 90 let a za svůj život stihl projet všechny státy světa. Na 366 zahraničních cestách strávil přes 12 let svého života. Jak to všechno začalo? Nejprve jezdil do zahraničí kvůli práci, ale poté se z této záliby stala životní vášeň. Stanovoval si nemalé cíle, které toužil pokořit. Například chtěl navštívit všechna města, kde žije více než milion obyvatel. Jen do Číny takto musel cestovat pětkrát.

Kam se hrabou Zikmund a Hanzelka

I když mezi neznámější české cestovatele patří Zikmund a Hanzelka, pak Šnejdar má skóre daleko lepší. Zatímco Hanzelka strávil na cestách osm a půl roku života, pan Šnejdar rovných 12. Hanzelka také navštívil 83 států a pak Šnejdar jej předčil dvojnásobně. Pokud navíc připočteme k oficiálním státům ještě i obydlené ostrůvky a závislá území či kolonie, celkový počet navštívených míst stoupne na více než 250.

Doložit všechny své zahraniční cesty nebyl pro pana Šnejdara žádný problém. Stačí se jen podívat do jeho bytu. Ten je sám dost velkým důkazem toho, že pan Šnejdar byl skutečně všude. Všechny jeho cesty jsou pečlivě zdokumentovány v denících, má bohaté sbírky fotografií a také si schovává všechny letenky.

Šnejdarovy cestovatelské deníky mají přes 5970 stran formátu A4 a z cest si přivezl přes 32 tisíc diapozitivů. Kromě toho u něj doma najdete různé suvenýry a artefakty z cest, které mají jistě i velmi mimořádnou sběratelskou hodnotu. Po jeho smrti by byl rád, kdyby se celá kolekce mohla předat některé z českých institucí, aby se z ní mohly těšit i další generace.

Před lety měl doslova na dosah ještě další rekord – mohl se stát prvním člověkem, který zcestoval všechny státy světa. Londýnské vydavatelství Guinessovy knihy rekordů mu však bohužel neuznalo procestování Antarktidy, jelikož nenavštívil všechny části, které si jednotlivé státy nárokují.

Autor příspěvku: David