Ekonomika technologických zázraků

Tablety a chytré mobily – technologie se staly u dětí pojmem současné moderní doby. Kterému dítěti se do rukou doslova „dnes“ (nebo včera) nedostal tablet – jen tak, jako hračka, jedinečný zdroj pozornosti dítěte. Zdroj vjemů, na které se dítě začne koncentrovat, každodenní droga, jež s dítětem i rodiči vyrůstá? A je poskytován rodiči dětem za odměnu, nebo jako nástroj, aby ještě byly aspoň v dané chvíli poslušné…

Když stávající děti odrostou a budou v dospělosti vzpomínat – vzpomenou si na plyšáka, autíčko, knihu? Anebo si v paměti vybaví řadu her a stříleček na tabletu a na chytrých telefonech? A zavzpomínají na tablety – na ten jejich první až x-tý současný? A vzpomenou i na chytré mobily – první, druhý lepší, až na ten x-tý, který v dané chvíli vytáhnou z kapsy. A pak si možná uvědomí, že mobily nemění, až skončí jejich životnost, ale že je spolu s trendem vyměňují stále za nové, atraktivnější. A není potřeba hledat důvod pro změnu zařízení – prostě to tak lidé chtějí, pořád vlastnit něco lepšího.

Rok 2020 – desetiletí výroby tabletů

Generace dnešních rodičů vyrůstala v éře pomalejších stolních počítačů, jednoduchých her a aplikací – bez virtuálního světa. První sériové výroby tabletů se dostaly na trh v lednu 2010 a byla tak odstartována pravá nová revoluce ve zmenšenině počítačů. V roce 2015 se vyrobilo na 325 miliónů kusů tabletů, oproti roku 120 miliónům v roce 2012 a téměř 2 miliardy mobilních telefonů. Dnes můžeme jen odhadovat, kolik vyrobených kusů tabletů bude k desetiletému výročí, tedy v roce 2020. A budou ještě vůbec v daném roce tablety existovat?

Anebo již budou nahrazeny trendem nosit speciální brýle, do kterých se bude jen promítat virtuální prostředí, které ještě více vtáhnou jedince do hry. A jedinec si tak bude užívat maximální pohroužení do svého chtěného světa, a plně bez nutnosti být jakkoliv rušen okolním „živým“ reálným prostředím? A nepřejí si tak trochu i rodiče, aby bylo jejich dítě na chvíli zabaveno, nezlobilo a zbytečně nelítalo? Pak i dát dětem klapky na oči a promítat umělý svět může naplnit jejich představy – a budou-li si to přát, tak na několik hodin denně…

Autor příspěvku: Redakce