Kovovýroba a strojírenství jako obory, které nevymřou

Kovovýroba a strojírenství jako obory, které nevymřou

I když to v posledních měsících na ekonomickém trhu vypadá všelijak, přesto jsou zde pořád nějaké jistoty (i když se zmenšují, respektive už nyní je jich pramálo). Kupříkladu se z trhu stahují mnohé společnosti, o kterých bychom si řekli, že se z něj nikdy nestáhnou. Zkrátka a dobře ekonomika je zvláštní, situace nejistá, kvalifikovaní zaměstnanci chybí, což nejvíce odnáší strojírenství a kovovýroba. Přesto všechno však zmiňované dva obory jsou ty, které se vší pravděpodobností nevymřou.

Přes chybějící zaměstnance jsou to stěžejní obory

Právě zde chybí hromada pracovníků. Chybí strojaři, technici, obráběči na CNC strojích, což samozřejmě odvětví, jako je zmiňovaná kovovýroba nebo zmiňované strojírenství, trochu drží zkrátka. Důvodem povadlého zájmu a minimálního množství pracovníků je především neatraktivita profese. Do popředí se místo těchto profesí dostávají spíše typické dělnické, k tomu všemu do hry vstupují i nové pracovní příležitosti.

Aktuální problém v množství relevantních zákazníků je především na školách, kde se nenachází dostatek „kandidátů”, kteří by o zmiňované obory měli zájem. Přesto všechno, i když je situace (nejen dnes, ale v posledních letech) taková, jsou strojírenství a kovovýroba stěžejními odvětvími. 

Mnohá města se vlivem výsledků průzkumů snaží o záchranu oborů a snaží se o zajištění zaměstnanosti pro budoucnost. I proto vzniká v mnoha městech podpora pro ty, kteří se rozhodnou jít těmito směry. 

Techniky je nutné vychovat

Podle názorů mnoha měst je nutné techniky vychovat. Poptávka po této profesi neodpovídá, proto už na základních, případně středních školách je nutné vkládat do hlavy možnost působit v těchto odvětvích, které v očích mladých mohou být pomyslnou jistotou. 

Na prosperitě oborů, jako je strojírenství nebo kovovýroba, totiž městům obecně velmi záleží, jelikož právě v těchto rukou se drží prosperita mnohdy celého regionu.

Autor příspěvku: Redakce