zero waste život

Jak být šetrný k přírodě aneb tipy jak na zero waste život

Zero waste aneb bezobalový životní styl. Pro spoustu lidí je život bez obalu nepředstavitelný. Je samozřejmé, že na zero waste nemůžete přejít ze dne na den. Chce to čas a je potřeba začít malými krůčky. Snížení odpadu není taková věda, jak se zdá a postupem času zjistíte, že je to vlastně úplně jednoduché a povzbuzovat vás v tom bude také představa, že děláte něco pro přírodu. Dnes se dozvíte, jaké dva základní kroky můžete podniknout k tomu, abyste přírodě pomohli.

Vyměňte balené nápoje za vlastní lahev naplněnou vodou z kohoutku

Na chvíli se zastavte a zamyslete se, proč si vlastně kupujete balenou vodu. Testy prokázaly, že v České republice máme velmi kvalitní vodu; dokonce se řadí mezi jedny z nejkvalitnějších na světě. Proč tedy nepít obyčejnou kohoutkovou, která má zároveň spoustu výhod? Je až 125x levnější, uchovávána v chladu a teplu a proto také čerstvější. Navíc k ní máte přístup kdykoli, prostě dojdete do kuchyně a plníte sklenici. A tak to můžete dělat, i když chcete vyrazit někam ven.

Balená voda znamená velkou zátěž pro přírodu. Je nutné ji totiž zabalit, přepravit a poté odpad z ní znovu zlikvidovat. A pokud jste nikdy neslyšeli pojem „sedmý kontinent“, seznamte se s ním teď: jedná se o plovoucí ostrov odpadků v Tichém oceánu, který je tvořen především PET lahvemi a plastovými taškami.

Je proto lepší nepočítat s tím, že si vodu koupíte po cestě či až na místě – pořiďte si vlastní lahev a tu si vždycky před odchodem naplňte vodou z kohoutku. Ochutit ji můžete citronem, limetkou, mátou či okurkou, prostě tím, na co zrovna budete mít chuť.

Nakupujte do vlastních tašek

Po tom, co se v Česku zavedl poplatek za jednorázové igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o polovinu. Lidé nahrazují igelitky za vlastní tašky z domu a alternativou jsou nyní hlavně plátěné tašky, batohy, nebo opakovaně používané tašky igelitové. Veliké oblibě se začínají těšit i retro síťovky, které se zase vracejí do módy. Jsou skvělým způsobem, jak v přírodě omezit odpad, který se kvůli nám hromadí.

Autor příspěvku: Redakce