Zero waste aneb bezobalový životní styl. Pro spoustu lidí je život bez obalu nepředstavitelný. Je samozřejmé, že na zero waste nemůžete přejít ze dne na den. Chce to čas a je potřeba začít malými krůčky. Snížení odpadu není taková věda, jak se zdá a postupem času zjistíte, že je to vlastně úplně jednoduché a povzbuzovat vás v tom bude také představa, že děláte něco pro přírodu. Dnes se dozvíte, jaké dva základní kroky můžete podniknout k tomu, abyste přírodě pomohli.
Vyměňte balené nápoje za vlastní lahev naplněnou vodou z kohoutku
Na chvíli se zastavte a zamyslete se, proč si vlastně kupujete balenou vodu. Testy prokázaly, že v České republice máme velmi kvalitní vodu; dokonce se řadí mezi jedny z nejkvalitnějších na světě. Proč tedy nepít obyčejnou kohoutkovou, která má zároveň spoustu výhod? Je až 125x levnější, uchovávána v chladu a teplu a proto také čerstvější. Navíc k ní máte přístup kdykoli, prostě dojdete do kuchyně a plníte sklenici. A tak to můžete dělat, i když chcete vyrazit někam ven.
Balená voda znamená velkou zátěž pro přírodu. Je nutné ji totiž zabalit, přepravit a poté odpad z ní znovu zlikvidovat. A pokud jste nikdy neslyšeli pojem „sedmý kontinent“, seznamte se s ním teď: jedná se o plovoucí ostrov odpadků v Tichém oceánu, který je tvořen především PET lahvemi a plastovými taškami.
Je proto lepší nepočítat s tím, že si vodu koupíte po cestě či až na místě – pořiďte si vlastní lahev a tu si vždycky před odchodem naplňte vodou z kohoutku. Ochutit ji můžete citronem, limetkou, mátou či okurkou, prostě tím, na co zrovna budete mít chuť.
Nakupujte do vlastních tašek
Po tom, co se v Česku zavedl poplatek za jednorázové igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o polovinu. Lidé nahrazují igelitky za vlastní tašky z domu a alternativou jsou nyní hlavně plátěné tašky, batohy, nebo opakovaně používané tašky igelitové. Veliké oblibě se začínají těšit i retro síťovky, které se zase vracejí do módy. Jsou skvělým způsobem, jak v přírodě omezit odpad, který se kvůli nám hromadí.