Obchody a státní svátky

Jak se vyhnout zavření obchodu během svátků? Otevřít malé prodejny

Vloni přišel v platnost zákon, který velkým prodejnám zakázal mít otevřeno během svátků v roce. Sice nejsou obchody zavřené přes všechny svátky, ale i tak se obchody bouří. Ztrácí totiž své drahocenné zisky, které jsou během svátků paradoxně nejvyšší. Jak se však říká, že každý zákon má nějakou mezeru, tak tu našly i obchody, kteří nyní vědí, jak zákon obelstít. Rozhodly se otevřít malé prodejny, které podle zákona otevřeny být mohou.

Takových obchodních řetězců, které se rozhodly otevřít malé prodejny, je hned několik. Mezi nimi najdeme například velkoobchod Globus, který v nedávné době otevřel v České republice svůj první menší obchod, takzvaný Globus Fresh.

Globus však není ani zdaleka jediný obchod, který se rozhodl jít touto cestou. Přidaly se k němu i obchodní řetězce značky IKEA, Datart nebo například Tesco. Zmíněné značky místo toho, aby otevřely své nové pobočky, které už budou menší, tudíž zákonem povolené, rozhodly se expandovat zejména ve velkých městech do večerek sítě Žabka, která během svátků může být otevřena, jelikož odpovídá rozměrům.

Hraničních 200 metrů čtverečních

Podle zákona mohou být během svátků otevřeny jenom takové prodejny, které mají rozlohu 200 metrů čtverečních. Do této rozlohy se musí vlézt, jinak musí mít během svátků zavřeno. Jak jsme zmínili, nejedná se o všechny svátky, ale jenom o ty významnější.

Žabek neustále přibývá

Výše jsme zmínili, že ne všechny velkoobchody se rozhodly otevřít svou menší prodejnu odpovídajícím rozměrům. Některé se rozhodly expandovat do běžně malých večerek, jako je například síť Žabek. V současné době díky velkému zájmu Žabek přibývá, stejně jako menších obchodů Tesco Express, které většinou také odpovídají stanoveným rozměrům.

I velkoobchod IKEA se rozhodl jít cestou menších obchodů a rozhodl se, že v létě otevře svůj první malý obchod na Václavském náměstí, který má především inspirovat zákazníky.

Autor příspěvku: Redakce