Není nad domácí zeleninu! Domácí zelenina je jedinečná, je báječná, je mnohem zdravější a chutnější než ta, kterou si koupíte v supermarketech nebo v hypermarketech. Pokud každým rokem sázíte zeleninu, moc dobře víte, že nyní je čas na sázení okurek. Do nynějška jste si mohli zasadit mnoho druhů zeleniny, například brambory, mrkev, cibuli, česnek či petržel, ale na okurky bylo stále ještě zima. Okurky se zpravidla sází až koncem dubna, začátkem května, tedy v době, kdy je jisté, že nás už zimní mrazíky neohrozí.
Okurky patří k velice oblíbené zelenině, která je plná vitaminů a vody. Slouží jako detoxikační prostředek, který si oblíbily především ženy. Pěstování okurků je zcela snadné, jenom musíte počkat, až se skutečně oteplí. Okurky nemají rády, když je venku zima nebo když je ještě půda plná posledních zmrzlíků. Proto se sází zpravidla koncem dubna, začátkem května, aby bylo jisté, že už je teplo a teplo zůstane.
Nikdy se však okurky nesází přímo do záhonu, i když je hlína teplá a připravená.
Vždy nejdříve do skleníku
Vždy je třeba okurky sadit do kelímků či drobných květináčů, které necháte několik dní ve skleníku. Sazeničky totiž potřebují zejména ze začátku velké množství tepla, které jim může zajistit jenom skleník. Nezapomeňte na to, že až sazeničky vyklíčí, je načase je přesadit do záhonku. Každá rostlinka potřebuje mít své místo, protože až rostlinka vyroste do celé své krásy, bude poměrně bohatá a prostorná.
Na jaké místo okurky zasadit?
Jak jsme zmínili, okurky milují teplo, tudíž ideálním místem je místo, kde nepřetržitě svítí sluníčko. Nezapomínejte na dostatečně zavlažování, žádná rostlinka nemá ráda sucho. Bohužel se během pěstování může vyskytnout i nějaký škůdce, který se v drtivé většině případů musí zničit chemickými pesticidy.
Některým škůdcům lze předcházet. Třeba takovým slimákům. Slimáci jsou totiž tvorové, kteří vychází zpravidla v době dešťů. Vydejte se proto na jejich lov. Vezměte si sůl a každého slimáka posolte. Rozpustí se a je po škůdci.