Kvalita života v České republice se stále zlepšuje

polečnost Deloitte, společně s neziskovou organizací Social Progress Imparative, sestavuje každoročně žebříček kvality života v jednotlivých státech světa. Letošní výsledky, které byly zveřejněny v druhé polovině září, přinesly příjemné překvapení. Oproti loňskému roku si Česká republika polepšila o dvě příčky, umístila se na 24. místě ze 149 hodnocených zemí, a zařadila se tak dokonce před Spojené státy americké, které skončily až šestadvacáté. První místo patří stejně jako v loňském roce i letos Norsku, na opačném konci žebříčku se umístil Jižní Súdán.

Co se hodnotí?

Žebříček je sestavován na základě propracovaného a detailního Indexu společenského rozvoje, který hodnotí státy v mnoha různých kategoriích, nejen ekonomických, ale také ekologických, vzdělávacích či lidskoprávních. Každá země může získat maximálně sto bodů. Česká republika letos dosáhla výsledku 84,36 bodu. Mezi nejlépe hodnocené ukazatele patřilo pokrytí elektřinou, přístup k pitné vodě či ukazatel výživy a základní lékařské péče. Zlepšení oproti loňsku zaznamenal přístup k vyššímu vzdělání, naopak mírný pokles zaznamenaly ukazatele související s kvalitou životního prostředí a přístupem k informacím.

Jak si vedou ostatní státy?

Na předních místech se v žebříčcích kvality života dlouhodobě drží skandinávské země, kromě Norska, které se umístilo na první pozici, také Dánsko, které bylo druhé, Finsko čtvrté, Švédsko páté a Island šestý. Bronzová příčka patřila Švýcarsku, Slovensko se umístilo na 35. místě. Z neevropských států byl nejlépe hodnocen Nový Zéland na sedmé příčce, dále Kanada na deváté a Japonsko na desáté. Nejhorší kvalita života je, kromě již zmíněného Jižního Súdánu, i v dalších afrických zemích, například ve Středoafrické republice, Čadu, Eritrei či Kongu. Překvapivá pozice Spojených států amerických souvisí především s ukazatelem základních lidských práv a svobod, ve kterém si výrazně pohoršily.

Autor příspěvku: David