Lusteniny

Luštěniny proti rakovině

Základem každého zdravého životního stylu je pestrá, vyvážená, kvalitní a hlavně pravidelná strava. V ní musí být denně obsaženo potřebné množství tělu prospěšných látek a vitaminů. Bez denního přísunu naše tělo slábne a imunita či metabolismus už není zdaleka tak dobrý, jak býval.

Mezi neoblíbené potraviny, které musíme, ale nezařazujeme do našeho jídelníčku, se řadí převážně ryby a luštěniny. Obě tyto potraviny jsou ale opravdu nezbytné a jednoznačně bychom neměli zapomínat i na jejich konzumaci. Pojďme se ale nyní zaměřit přímo na luštěniny a ukažme si, proč jsou pro nás tak potřebné, jak se říká.

Minimálně dvakrát týdně!

Hrách nebo čočka se velmi podceňují a nebere se ohled na to, jak moc je potřebujeme. Jsou nám prospěšné nejen pro zdraví, ale i pro hubnutí. Jelikož jsou velkým zdrojem rozpustných i nerozpustných vláknin, dokážou nás dlouhodobě zasytit. Mají proto stejný efekt jako superpotraviny, mezi které se řadí především chia semínka nebo plody goji. Navíc luštěniny odstraňují hemeroidy, dále snižují hladinu špatného cholesterolu, snižují riziko rakoviny nebo zmírňují průjem či jiné zažívací potíže. Mimo jiné jsou obrovským zdrojem vlákniny, bílkovin a sacharidů. Díky takřka mizivému procentu tuků se hodí jako příloha ke každému obědu.

Tyto potraviny, které si můžete lehce vypěstovat na své zahrádce, obsahují také i velké množství vitaminu B, který pomáhá pro dobrý růst vlasů a nehtů. Dále zde najdete vápník nebo hořčík, tudíž i kosti budou rády a stres takřka už nepocítíme.

Každý druh luštěnin má své plus. Například čočka obsahuje nejvíce železa a zmírňuje stresové situace. Dále hrách je držitelem vitaminu B1, tudíž zažívací problémy jsou vyřešeny mrknutím oka. Co se týče fazole, tak ta dává do pořádku krevní tlak a krevní oběh. Cizrna je zásobovatelem zinku a fosforu. A v neposlední řadě je nutné zmínit i sóju, jež je velmi nápomocná zejména lidem, kteří trpí potížemi se štítnou žlázou.

Autor příspěvku: Admin