dojíždění

Motiv pro dojíždění do práce: příspěvek od státu

V současnosti trh obsahuje velké množství pracovních nabídek, například firmy s technickým zaměřením dlouhodobě hlásí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, které se nedaří na pracovních trhu najít. Také zaměstnavatelé nabízející méně kvalifikované práce mají často o zaměstnance nouzi. Existují regiony, kde je nabídek přebytek a naopak takové, kde problém práci sehnat. Řešením je dojíždění za prací. Jenže jak motivovat lidi k dojíždění za prací?

 

Úřady práce přispívají již 1500 lidem

Před časem začala Úřady práce za určitých podmínek nabízet příspěvky na dojíždění do práce. Řada lidí totiž třeba bydlí na vesnici, kde je práce nedostatek. Má problém práci získat. Naproti tomu ve městě vzdáleném třeba 60 km od jejich vesnice pracovní nabídky jsou. Problém je ale následující: dojíždění do 60 km vzdáleného města je finančně velice nákladné. Pokud by si lidé odečetli od platu výdaje za dojíždění, nezbylo by jim prakticky nic, nebo jenom minimum. Příspěvek na dojíždění jim ale pomůže tyto negativní dopady zmírnit. Požádalo o něj už přes 2700 lidí a získalo ho přes 1500 lidí.

 

Vzdálenost musí překročit 50 km

Další možností je příspěvek na přestěhování se za prací. Pokud někdo bude ochoten opustit svůj současný domov a kvůli pracovní nabídce se přestěhovat jim, Úřad práce mu může svým příspěvkem na přestěhování zmírnit finanční dopady spojené se stěhováním. I toto opatření budí zájem. Už 81 lidí si podalo žádost o získání příspěvku, celkem 25 osob už finanční podporu získalo. Nejvíce lidí, kteří o příspěvek žádají, pochází přitom z Moravskoslezského kraje – celkem 22. Jde o jednorázovou pomoc ve výši 50 tisíc Kč. Nárok na ni má člověk, který pracuje jinde než je místo jeho bydliště, případně už se za prací odstěhoval. Podmínkou je ale, aby byl v evidenci Úřadu práce přes pět měsíců po dobu půl roku předtím, než si žádost podá. Také vzdálenost, na kterou se přestěhuje, musí činit více než 50 km vzdušnou čarou. Neplatí to ale pro stěhování za prací do zahraničí.

 

Autor příspěvku: Redakce