obchodní marže

Obchodní řetězce se brání tvrzení, že jejich marže dosahují až 100 %

Zástupci supermarketů sdružených ve Svazu obchodu se bouří proti výsledkům nedávného průzkumu Potravinářské komory. Tato komora naopak zastupuje dodavatele, od nichž supermarkety své potravinářské zboží nakupují. Průzkum totiž odvážně tvrdí, že obchodníci si v případě některých potravin účtují dokonce až stoprocentní marže.

 

Předražený tvaroh

Vedení Svazu obchodu se ale tomuto nařčení zuřivě brání. Tvrdí, že to není pravda a potraviny rozhodně předražené nejsou. Ovšem čísla, která v průzkumu získala potravinářská komora, vypadají úplně jinak. Například mluví o tom, že čtvrt kila tvarohu prodává dodavatel supermarketu za 10,30 Kč, ovšem v prodeji se pak objevuje s DPH cena 24 Kč. Marže obchodníka činí 97 %. Podobně vysoké marže jsou i u vepřového masa nebo mléka. Prezidentka Svazu obchodu ale stále tvrdí, že není pravda, že by průměrné obchodnické přirážky činily 80-90 % ceny zboží. Argumentuje tím, že jde o účelový průzkum a že neví jaké zboží a od koho bylo v obchodech pro průzkum vybíráno.

 

Dodavatele nutí k nízkým cenám

Svaz obchodu pak udělal vlastní průzkum, v němž třeba uvedl, že cena, kterou dostane dodavatel za tvaroh je 9,50 Kč a prodejní cena za čtvrt kila 15 Kč. Přirážka pak činí 38%. Projít se ale po supermarketu a zjistit, že za 15 Kč tam žádného čtvrt kila tvarohu nenajdeme ani náhodou ale není zase tak těžké… Kdo má tedy pravdu? Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory uvádí, že řetězce nutí dodavatele k co nejnižším cenám. Že jsou některé potraviny levné? Podle Tomana lze hledat příčinu, že jsou některé potraviny levné kvůli tomu, že výrobci v minulosti vypláceli obchodníkům zpětné bonusy a dnes vznikají opravné daňové doklady. Jak vysoké jsou přirážky u nás, o tom svědčí dovozové zboží, které je i s přirážkou levnější než naše.

Autor příspěvku: Redakce