povinnosti podnikatele

Povinnosti podnikatelů ohlídá PES

Když se podnikatelů u nás zeptáte, co jim nejvíce vadí v jejich práci, obvykle se stočí řeč na nepřehlednou džungli našich zákonů a přemíru byrokracie. Ano, to je skutečně kámen úrazu. Podnikatelé místo co by se věnovali vytváření zisků a budování své firmy a výrobě kvalitního zboží nebo služeb, musí se prodírat spoustu předpisů a povinností, které jim znepříjemňují život. Pro malé podnikatele, kteří nemají na administrativu samostatného člověka a musí si ji zajistit sami, to může být smrtelné.

 

Hospodářská komora připravuje pomoc

Podnikatelům, kteří nadávají na systém a mají spousty předpisů už plné zuby, ale může pomoci PES. Ptáte se, co to je? Ne nejedná se o čtyřnohého přítele, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde o elektronický systém, který pohlídá jejich povinnosti tak, aby na nic nezapomněli a nevysloužili si nechtěně pokutu. Hospodářská komora už dlouhodobě upozorňuje na to, že orientace v nepřehledné spleti různých pravidel je pro mnohé podnikatele skutečně velmi náročná a zatěžující. Proto připravuje PES, Právní elektronický systém, který přinese komplexní přehled o tom, na co všechno se musí podnikatel zaměřit, aby splnil všechny své povinnosti vůči státu. Systém by měl být k dispozici už v příštím roce, tedy roku 2018.

 

Poslanecká sněmovna musí schválit novelu zákona

Pro svůj záměr získává Hospodářská komora podporu napříč celým politickým spektrem. Pro zavedení systému už se vyslovil například Andrej Babiš nebo Pavel Bělobrádek. Elektronický PES pomůže hlídat podnikatelům změny zákonů – třeba od roku 2000 se zákon z příjmu různě proměňoval dokonce 140 krát, takže se v něm pomalu nevyznají už ani sami právníci, natož podnikatelé, kteří právní vzdělání nemají. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý předvedl demo verzi systému a během května by měl fungovat jeho zkušební provoz. Ostrý provoz se plánuje od příštího roku. Závisí ovšem na tom, zda bude v Poslanecké sněmovně schválena novela zákona o Hospodářské komoře, jež spuštění systému umožní.

Autor příspěvku: Redakce