nezaměstnanost klesá

Pozitivní zprávy: nezaměstnanost dále klesá, mzdy porostou

Nezaměstnanost, která je u nás dlouhodobě na velmi nízké úrovni, dále klesá. V únoru činila 5,1 %, v březnu 4,8 %. Celkově v současnosti Úřady práce u nás evidují přes 356 tisíc nezaměstnaných, což je nejméně za posledních devět let. Mluví se o tom, že v příštích měsících by mělo dojít k dalšímu poklesu nezaměstnanosti.

Přispívají sezónní práce

Za dalším poklesem nezaměstnanosti bezesporu stojí počátek sezónních prací, který nyní probíhá. Díky nim zaznamenaly Úřady práce po celé republice odliv lidí o 64,5 tisíc. Spousta lidí nastoupila sezónně do zemědělství, lesnictví, cestovního ruchu, gastronomických provozů. Dalším segmentem jsou veřejně prospěšné práce, do nichž se zahrnují nejrůznější jarní úklidy veřejných prostor. K plnému rozjezdu těchto prací dochází v dubnu. Na druhou stranu řada firem si už dlouhodobě stěžuje, že je pro ně problém najít kvalifikované zaměstnance na různé profese. Podle některých analytiků je nyní nezaměstnanost pod přirozenou úrovní, takže pokles v následujících měsících už by měl být pomalejší.

Nejhorší situace je v Karviné a v Mostě

Jak jsou na tom v nezaměstnanosti jednotlivé kraje? V Plzeňském se hodnota pohybuje na 3,1 %, v těsném závěsu za Plzeňskem následuje Praha s 3,2 %. Nejvyšší je potom nezaměstnanost na Ústecku, a to 7,4 %. Pokud jde o okresy, pak nejmenším číslem se chlubí Rychnov nad Kněžnou s 1,6 % a hned za ním Praha- východ s 1,7 %. Mladá Boleslav společně s Prahou západ má 2,5 %. Naopak nejhorší je situace v okrese Karviná 9,9 % a těsně za ním potom v okrese Most s 9,7 %. Konkurence při výběru nových zaměstnanců je přitom vysoká, na jednou pracovní místo v současnosti připadá v průměru 2,4 uchazeče. Ovšem v Karviné dokonce 13,9 uchazeče. Pozitivem je i skutečnost, že by letos měly růst i mzdy a to o 4,6 %.

Autor příspěvku: Redakce