Pražské letiště oproti okolním hlavním městům ztrácí. Do Varšavy létá turistů více

Na letišti Václava Havla v Praze se v letošním prvním pololetí odbavilo přes 7,8 milionu cestujících. Oproti jiný letištím ve střední Evropě je to však stále málo. Praha jednoduše nedokáže vytěžit ze zájmu o létání, který v posledních letech stále stoupá. V Budapešti, Vídni, Varšavě i Berlíně rostou počty cestujících rychleji.

V čem je tedy problém? Podle odborníků tkví především v tom, že v Praze cestující na rozdíl od jiných letišť takřka nepřestupují. I přes sliby politiků, že se pražské letiště stane významným přestupním bodem, počet lidí, kteří by zde měnili let, spíše klesá. Ještě v roce 2008 přestupovalo na pražském letišti přes 1,2 milionu lidí ročně. Jenže loni to bylo jen 179 tisíc, což je oproti roku 2008 pokles až o 85 procent. Méně přestupujících samozřejmě znamená menší tržby pro letišti obchody a restaurace, a i celkově nižší výnosy letiště.

Kam létáme z Prahy nejčastěji?

Nejvíce pasažérů se přepravilo na lince Praha – Londýn. Na této lince se v průměru uskuteční až 95 letů týdně. Dále se hodně létá i do

  • Paříže
  • Amsterdamu
  • Moskvy

Meziroční nárůst počtu odbavených cestujících se však podle letiště zatím pohybuje na horní hranici očekávání. Prý je to hlavně díky novým spojům a také příchodu tří nových dopravců. Největší nárůst byl zaznamenám na linkách do Amsterdamu, turecké Antalye a katarského Dauhá.

Stále je co zlepšovat

Celkově se očekává, že letiště letos odbaví přes 17 milionů cestujících, což bude zase o trochu více než loni, kdy jich bylo přibližně 16,8 milionů. Přesto se však zdá, že pražské letiště zcela nedokáže využít potenciál, který turisté představují, a jiná okolní letiště nad ním stále vítězí. Rozhodně tedy stále je na čem opracovat, aby česká metropole přilákala více cestujících. Možná více linek, lepší komfort, dopravní dostupnost? To už je na vedení letiště.

Autor příspěvku: David