#prsakoule je unikátní kampaň neziskové organizace Loono, z.s. Organizace vznikla v květnu roku 2014 a dala si za cíl vzdělávat v oblasti prevence onkologických onemocnění jak u žen, tak i mužů. Také poskytují podporu a bezplatné poradenství onkologicky nemocným pacientům i jejich rodinám
Organizaci zaštítuje 1. lékařská fakulta UK a Loono má ve svých řadách právě studenty lékařských fakult – jak z řad mediků, tak sestřiček. Odbornými garanty jsou také lékaři ze všech oborů.
Podpora nadace:
Nadaci Loono se podařilo na stránkách www.hithit.cz vybrat více než 370 tisíc korun a Nadace Vodafone jim přispěla 157 500 ,- za což mohou nakoupit samovyšetřovací modely prsou a varlat, se kterými poté jezdí po různých městech České republiky a učí lidi, jak odhalit onkologické onemocnění včas. Modely prsou a varlat jsou velmi nákladná záležitost, jeden model takových prsou stojí okolo 30 tisíc a varlata 10 tisíc, takže sponzorské dary jsou víc než potřebné.
Impulzem k založení organizace byla osobní zkušenost s onkologickým onemocněním Kateřiny Vackové, jedné ze zakladatelek. Jak sama Katka píše na webu www.loono.cz: „Bylo mi 22. Studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu. A byla jsem naprosto zdravá. Víc o mém, do té doby bezstarostném, životě asi netřeba říkat.. Až do listopadu 2013. Tehdy se mi začalo něco klubat na levém vaječníku. Rostlo to a rostlo. Jako medička jsem si říkala, že takhle rychle rostou snad jen zhoubné nádory. Netušila jsem ale, jak blízko od pravdy jsem byla. Následovala operace. Moje první. Kontrola s výsledky za 14 dní. Ani si neumíte představit to nekonečné čekání.
Posaďte se slečno. Bylo to zhoubné. Nevěste ale hlavu. My se odpoledne poradíme a zavoláme vám, jaká léčba bude následovat. Zavolali za 8 hodin. Za 8 předlouhých hodin, kdy jsem jen seděla na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď. Odpověď jsem dodnes nedostala a už o ni ani nestojím. Za těch 8 hodin jsem si rozmyslela, co od života opravdu chci a co pro to hodlám udělat… A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo ženám uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Za pár měsíců by totiž mohlo být pozdě.”
Na stránkách www.prsakoule.cz můžete najít podrobný manuál samovyšetření vašich varlat či prsou, ale kampaň je také zaměřena na vzájemné vyšetření partnerů – tedy ženy se učí jak vyšetřit muže a opačně. Také zde najdete rozpis naplánovaných akcí a vzdělávacích workshopů, kam můžete přijít a naučit se správně vyšetřit, ale také dozvědět se vše o tom, jak správně rozpoznat začátky rakoviny a kam zajít na případné preventivní vyšetření.
Organizace se zaměřuje nejen na školení lidí z řad veřejnosti, ale i studentů medicíny, ti by totiž měli jako budoucí lékaři, co nejlépe vysvětlit svým pacientům, jak se mají správně vyšetřovat a předejít tak rakovině.
Jaké jsou další projekty?
Dalším z projektů Loono jsou akcePomáháne ženám, které spočívají v tom, že se členové organizace a medici setkávají s nemocnými ženami a jejich rodinami a jsou jim nápomocní v těžkých životních chvílích. Nyní také rozbíhají nový informační portál www.rakovinauzen.cz, kde se onkoligicky nemocné ženy mohou dozvědět více o svém onemocnění,ale i o prevenci proti rakovině, o možnostech léčby a o tom, na koho se mohou případně obrátit a promluvit si o své náročné životní situaci.
- 9. 2015 byla Kateřina Vacková hostem v pořadu Show Jana krause, kde vysvětlila mimo jiné i původ názvu Loono (čti lůno). Název má evokovat atmosféru bezpečí a intimity, kde se lidé nemusí bát o svém onemocnění mluvit.
Již zmiňovaná, budoucí lékařka Kateřina, se nedávno také ocitla v seznamu časopisu Forbes 30 pod 30 – 30 nejtalentovanějších Čechů pod třicet. Katka je bezesporu talentovaná mladá studentka a o jejím úspěchu svědčí i to, že jí často píšou lidé s vděkem, že díky #prsakoule objevili rakovinu včas, což je přesně to, za co Loono bojuje.