Průmysl a co ho brzdí

Jak na tom byl vloni průmysl a co ho neustále brzdí?

Česká ekonomika je na tom nyní vážně skvěle. Tržby jednotlivých společností rostou, nezaměstnanost je nejníž za dvě dekády, zaměstnanost je velice vysoko. Problém však mají jednotlivé podniky, když hledají nové zaměstnance. Jelikož je nezaměstnanost tak nízko, zaměstnavatelé mají problém hledat novou a schopnou pracovní sílu. Nejvíce lidí se postrádá v průmyslu, ovšem kupodivu se průmyslu i přesto velice daří.

Průmyslu se během loňského roku velice dařilo. Sice započala zaměstnanecká krize, ale i tak to průmysl ustál. Podle informací průmysl rostl – průmyslová výroba meziročně stoupla o necelých šest procent, což je víc jak skvělé (konkrétně se jednalo o 5,7 procent). Tento naprosto skvělý výsledek je jeden z nejlepších výsledků od dob krize.

Co přispělo k růstu průmyslu?

Možná se ptáte, co přispělo k tomuto skvělému růstu. Může za to především velká výroba automobilů. I když se říká, že se postrádá většina dílů do elektromobilů, na které se zaměřuje většina výrobních linek, výroba aut byla nadprůměrná. Kromě toho se hojně vyráběly i elektrická zařízení nebo se vyrábělo dost elektřiny obecně.

Díky tomuto skvělému výsledku se stal průmysl největším a i nejúspěšnějším odvětvím české ekonomiky.

Co ho zpomaluje?

Průmysl by však mohl být ještě lepší, kdyby ho nezpomalovala již zmiňovaná zaměstnanecká krize. Dnes je průmysl tahounem české ekonomiky, ovšem zaměstnanci jsou to, co tento růst zpomaluje. Nenachází se vhodní pracovníci, je hlavně nedostatek řemeslníků (řemeslníků chybí až tři sta tisíc – zejména je zájem o lakýrníky a malíře, kterých chybí kolem třiceti tisíc, či o sklenáře nebo stavaře).

Kromě řemeslníků chybí i zaměstnanci v automobilovém průmyslu. Ten však ještě nevolá o pomoc, stále se mu daří i bez potřebných nových zaměstnanců (výroby automobilů totiž zatím neklesají).

Autor příspěvku: Redakce