výběrové řízení

Jak úspěšně zvládnout výběrové řízení

Přijímací pohovor je prvním a také nejdůležitějším krokem při vlastní realizaci v oboru odborné praxe. Ať už jste v současnosti bez práce, nebo nejste se svým stávajícím zaměstnáním spokojeni, jde o fázi, kterou musíte nezbytně projít a proto je dobré se na ni dobře a důkladně připravit.

Před pohovorem

Nejdříve využijte různé způsoby hledání volných pozic. Můžete prohledat inzeráty firem na internetu, zajít se informovat na úřad práce a kontaktujte agentury, které se zabývají umísťováním uchazečů o práci na volná pracovní místa.

I první kontakt ze strany zaměstnavatele, obvykle se jedná o formu telefonického rozhovoru, může být také první zkouškou v otázce, jste-li vhodným kandidátem pro danou pracovní pozici. Ze způsobu vaší komunikace a vašich jazykových schopností dokáže zkušený personalista poznat mnoho o vaší povaze. Pokud v tomto vstupním testu uspějete a dostanete pozvání na osobní pohovor, zeptejte se na přesný čas a místo pohovoru, případně i spojení k místu pohovoru.

Pohovor

Pamatujte, že první dojem je nejdůležitějším a proto se snažte, aby byl dobrý. Tak jako produkt prodává jeho obal, prodává oblečení Vás. Oblečte se formálně, výjimkou jsou pozice s uměleckým zaměřením, tehdy se od Vás očekává kreativita. Oblečení pro muže je prosté, oblečte si oblek. I ženské oblečení by mělo být formální. Vyvarujte se hlubokých výstřihů a krátkých sukní. Za přiměřenou délku se považuje lem sukně pět centimetrů nad koleny nebo delší. Vlasy si upravte přirozeně, bez blýskavých doplňků. U líčení se opět držte přirozenosti, vyvarujte se červené rtěnky a výrazných černých linek. Nepoužívejte výrazný parfém. S sebou si vezměte vytisknutý životopis, pěknou propisku a blok na poznámky. Na pohovory choďte s dostatečným předstihem. Ruku podávejte vždy jako druzí, počkejte až je Vám podána a poté ji přiměřeně stiskněte. Ptejte se na vše, co Vás ohledně pozice zajímá, hlavně ale dodržujte zásady správného chování a etikety.

Autor příspěvku: Redakce