podpora rodin

Větší podpora rodin s dětmi schválena

Rodiny, které mají dítě či dokonce děti, nebo páry, které rodinu a děti plánují, mohou zajásat. Čeká je velice příjemná daňová úspora. Poslanci totiž schválili výraznější podporu rodin s dětmi. Zákon, který měl za úkol hlavně pomoci při čerpání rodičovských příspěvků tak bude mít ještě širší dosah- slevy na daních i vyšší přídavky na děti.

Stoupá sleva na první dítě i přídavky samotné

Jaké novinky se chystají? Především se zvyšuje daňová sleva na první dítě. Celkově ale vzrostou i přídavky na děti. Po změnách na ně dosáhne větší množství rodin, než v současnosti. Současná vládní koalice totiž v minulých letech několikrát zvedala daňově slevy i na druhé a každé další dítě jako podporu porodnosti a rodin s více dětmi, ovšem na prvního potomka se bohužel zapomínalo. To se ovšem teď mění. Nyní dochází k úpravě, při které i pro první dítě sleva stoupne o 150 korun a celkově bude činit 15 204 Kč za rok. Dalším pozitivem je vzrůst přídavků na děti v rodinách, ve kterých minimálně jeden z rodičů pracuje. Přídavky stoupnou o 300 Kč měsíčně a budou tedy činit 800, 910 a 1000 Kč.

Opozice kritizuje vládu

Na zvýšené přídavky mají nárok všechny rodiny, jejichž celkový příjem nepřevýší 2,7 násobek životního minima. I tento limit se zvýšil, protože dosud šlo o rodiny s maximálně 2,4 násobkem životního minima. Dochází i k další změně, podle níž se přídavek na dítě nepřipočítává do příspěvku na bydlení. Předtím se příspěvek připočítával a řada sociálně slabých rodin na příspěvek na bydlení proto bohužel nedosáhla. Neměla na něj na základě výpočtů nárok. Opatření, které má pomoci sociálně slabším rodinám a rodinám s dětmi obecně samozřejmě kritizují opoziční strany, konkrétně ODS a TOP 09. Nelíbí se jim, že krátce před konáním voleb zvyšuje vláda státní výdaje.

Autor příspěvku: Redakce