Hrad Roštejn

Jak to vypadá s hradem Roštejn?

Už pomalu ale jistě přichází to období, kdy začneme jezdit na hrady a zámky. Během zimy to bohužel nebylo možné, protože přes toto roční období jsou hrady a zámky uzavřeny z důvodu nedostatečného vytápění (mnohá topení v zámcích a hradech, pokud zde jsou, by tak velké prostory nevytopily – pokud ano, stálo by to zbytečně moc peněz). Zanedlouho se však hrady a zámky opět otevřou veřejnosti. V jejich prostorách sice bude ještě celkem chladno, ale neumrznou nám prsty. Otázkou tedy je, kam se letos vydáme – je libo Červená Lhota nebo raději Státní zámek Hluboká? A co třeba hrad Roštejn?

Hrad Roštejn tedy zatím není zcela připraven, ale pomalu a jistě dostává svou autentickou podobu, kterou si návštěvníci budou moct zanedlouho užít. Zatím je ještě zbořené schodiště, které se bude opravovat v nejbližší době. Bude to však fuška – toto schodiště je zde pěknou řadu let, podle záznamů pochází z roku 1961.

Co už je zcela opraveno?

Svou autentickou podobu má ale už kaple sv. Eustacha, která bude návštěvníkům přístupná od nové turistické sezony, která zde vypukne na konci letošního března. Tato kaple je naprosto unikátní, ale to se dalo očekávat, vždyť jenom její rekonstrukce vyšla na několik milionů. Zachován byl zde ochoz, který byl podle záznamů přistaven někdy v polovině 16. století.

Než vypukne turistická sezona, do kaple přistanou ještě sochy andělů, které budou kapli zdobit. Jenom restaurování těchto andělů vyšlo na 150 tisíc korun.

Na kolik vyšla celá rekonstrukce hradu?

Tento hrad se rekonstruuje už pěknou dobu, ale bylo to skutečně potřeba. Návštěvníci ale určitě nebudou zklamaní. Bodejť by byli, vždyť se do této rekonstrukce vložilo několik milionů korun. Konkrétně tato rekonstrukce vyšla na 73,1 milionů korun.

Peníze se však investovaly nejen do hradu, ale i do nového informačního centra, které má stát u hradu. Právě na toto informační centrum se vynaložilo sedmnáct a půl milionu korun.

Autor příspěvku: Redakce