Mnoho domácností si ztěžuje na velkou spotřebu vody a elektřiny. Proto se mnohdy odhodlá k tomu, že začne šetřit. Jenže šetření není zrovna něco, v čem české domácnosti vyčnívají. Většinou tento boj s úsporami prohrají, ale nelámou si z toho hlavu. Doufají, že se jim poštěstí zase další měsíc, kdy chodí účty za elektřinu, a přijde menší částka než posledně.
Toto přání je ale takřka nesplnitelné. Spotřeba elektřiny totiž stále stoupá. Loňským rokem se dokonce spotřeba vyhoupla na největší číslo v celé historii. Loni se totiž spotřebovalo téměř jednašedesát tisíc gigawatthodin elektřiny. Tyto údaje poskytl Energetický regulační úřad. Nejvíce za to však mohlo nepřející počasí a tuhá zima. Je jasné, že lidé nechtějí mrznout, proto topí o sto šest.
Loňské údaje o spotřebě elektřiny mírně překonaly rekord z roku 2008. Tento nárůst je ale také možná způsoben přející ekonomikou, protože ceny energií dosahují v aktuálním čase svého dna. A to bychom nebyli Češi, kdybychom do zásoby a v nepřiměřeně velké míře používali a „kupovali“ to, co je levné. Vždyť ne nadarmo se říká: „Dívej, stojí to pakatel, no nekup to!“
Nízké ceny elektriky budou nejspíše pokračovat. Můžou za ně rozvraty tržního principu, který nabouralo Německo svou energetickou politikou. Navíc se jedná o zcela jiné směřování, než kam míří cíle Evropské unie. EU totiž bojuje za ochranu klimatu, ale Němci jdou proti proudu.
Pakliže ale toužíte o něco menší náklady, i když se jedná o to, že elektrika se pohybuje ve velmi nízkých cenách, vyměňte obyčejné baterie za ty úsporné. Dále myslete na řádné zhasínání a vypínání jak světel, tak televize či jiných zařízení, které denně využíváte. Nenechejte puštěnou televizi, pokud si jdete zdřímnout. Přesně tyto neopatrnosti vedou k velmi