česká ekonomika

Vývoj české ekonomiky: menší růst a konec intervencí

Jak vypadá další dlouhodobější průzkum týkající se naší ekonomiky? Podle dalších předpovědí se růst mírně zhorší. Zatímco v lednu se předpovídal růst asi 2,6 %, nyní Ministerstvo financí mluví o 2,5 %. V příštím roce by mělo jít o stejné číslo, tedy také 2,5 %.

 

Růst ekonomiky mírně pomalejší, inflace lehce stoupla

V minulém roce růst české ekonomiky dosahoval hodnot 2,4 %. K růstu by mělo docházet zejména díky domácí poptávce, jejímž středem jsou především výdaje na spotřebu našich domácností. Kromě toho ale samozřejmě také roste investiční činnost našich firem a také státních institucí. Ovšem bohužel také stoupá inflace. Odhad její míry ministerstvo zvyšuje na 2,4 % v letošním roce a v roce příštím na 1,7 %.

 

S nákupy na zahraničních eshopech otálet nemusíte

Skončily také intervence České národní banky, pokud jde o kurz koruny. Dovážené zboží, které najdete na pultech tuzemských obchodů, bude na tento krok reagovat až s určitým zpožděním, takže vyplatí nenakupovat zbrkle, ale ještě chvíli si počkat. Reakce na změny kurzu se ale hned projeví v zahraničních internetových obchodech. Tam si klidně můžete s nákupem pospíšit, není třeba váhat.

 

Kurz koruny v létě

Určitě je ale pro vás velmi důležitá otázka, zda již nakupovat Eura na letní dovolenou. Analytici v tomto směru radí příliš nespěchat. Lepší bude počkat do chvíle, než se kurz koruny ustálí. Nemuselo by se vyplatit hodně spěchat, před létem a v letních měsících může být kurz koruny ještě příznivější, než nyní. Odhady říkají, že v létě by se mohl dostat na cca 26,50 za Euro. Ovšem jedná se o spekulaci, která může, ale také nemusí vyjít. Zatím panuje stále nejistota kolem kurzu. Vyplatí se proto počkat a nákupy deviz spíše odložit na dobu těsně před odletem či odjezdem. Můžete tak i výrazněji ušetřit.

 

Autor příspěvku: Redakce