Zpravodajství

Zpravodajství – věřit či se smát?

Může být zpravodajství ještě vůbec seriózní, nebo je to pouze planá zábava, která se nás snaží zmást a nějakým způsobem mlžit a manipulovat?

Těžko říci, v dnešní zvrhlé a zkažené době, už je těžko určit, čemu se dá věřit a čemu ne. Zvláště, když víme, jakým způsobem zprávy v posledních letech fungují.

Marketingové hledisko

Z marketingového hlediska, už dávno nejsou zprávy, co bývali. Pramáti zpravodajství se stara o to, aby lidem sdělovali situaci, dění v zemi i ve světě, starali se o bezpečnost a informativnost.

Dnešní doba

V současné době to funguje tak, že v televizním zpravodajství se starají spíše o zábavu. Jde jim především o vizuálnost. Každý večer usedáme k televizi s tím, že se dozvíme novinky ze světa, ale vlastně nenásilnou formou nás nutí se dívat na uhlazené tvářičky moderátorů, aby udrželi naši pozornost.

Jejich dokonalá snaha ovšem funguje. Zaměstnávají nejen uši díky obsahové formě, ale také oči a to díky moderátorům, reportážím, spotům a upřímně řečeno navnazováním na další tragické události, které se staly.

Co nám tedy nabízí

  • informace
  • novinky
  • strach, smutek a další emoce
  • slibují neustále přísun zábavy a přísun nových událostí pomocí poutavých „spotů“, které vždy ve zkratce uvádějí mezi jednotlivými sděleními
  • fungují na principu „a teď“ – tento princip je neskutečný a manipulativní, avšak bohužel funguje
  • moderátor sděluje nějakou tragickou událost, kdy má kamenný a relativně starostlivý výraz, hned po té váš však navnadí na pozitivní reportáž, ale hned potom vás opět ještě s úsměvem z předchozí reportáže láduje informacemi o nějaké další tragédii
  • klíčovým okamžikem, na který vsází, je přesný a pravidelný čas, kdy na odlehčení ukazují zvířátko, ano všichni to známe, po haldě špatných zpráv, jedno zvířátko nakonec

Je to smutné, jakým způsobem se zpravodajství v dnešní době dělá, nehledě na to, že kolikrát vám řeknou půlku pravdy, nebo raději mlží úplně, pro klid a blaho národa. Ale že my potom jsme mystifikování a bez informací, to už je nezajímá. Jak může mít člověk zdravý úsudek, když nemá potřebné informace a přehled o situaci.

Závěrem

Vždy si ověřujte zdroje a pátrejte po pravdě, jinak se ji totiž asi nedozvíte a z televizních medií už vůbec ne.

Autor příspěvku: Admin