Dodržujete správně pitný režim?

Pitný režim je velice důležitý pro celkovou hydrataci těla. Pokud máme v organismu nedostatek vody, respektive pokud je výdej vody vyšší než jeho příjem, mohou nastat různé zdravotní problémy. Správný pitný režim také pomáhá s hubnutím. Víte, jak ho nejlépe dodržovat, kolik tekutin byste měli za jeden den přijmout a v jakých situacích je třeba dbát zvýšené pozornosti na plnění pitnému režimu?

Jak správně dodržovat pitný režim?

Všeobecně platí, že člověk by měl za den přijmout 2 až 3 litry vody. Vždy záleží na mnoha faktorech, jako je tělesná váha, věk, okolní teplota, zdravotní stav, ale také složení vašeho jídelníčku – zda jíte více slaných a sladkých jídel či zda konzumujete vodnatou stravu, jako jsou koktejly nebo zelenina. Tekutiny se totiž do těla doplňují nejen pitím, ale také jídlem a minimálně také ubývají a přibývají například s ohledem na vlhkost vzduchu.

Čím nejlépe doplňovat tekutiny?

Nestačí jen pít jakékoliv tekutiny, které máte právě po ruce. Důležité je dávat pozor na to, co konzumujete. Některé nápoje, jako například káva, mají natolik silné močopudné účinky, že ve výsledku více způsobují dehydrataci, než aby doplňovaly vodu. Vhodné nejsou pro zdraví ani sladké nápoje, ačkoliv dokáží doplnit tekutiny. Naopak ideální pro pitný režim jsou:

  • čisté a minerální vody (s minerálkami je třeba to nepřehánět a pravidelně je střídat)
  • čaje (zelené, bílé, černé, ovocné …)
  • ovocné nebo zeleninové šťávy bez slazení
  • mléko a tekuté mléčné výrobky

Situace, kdy je zejména důležité tekutiny doplňovat

Pokud se věnujete fyzické aktivitě, při které se zapotíte, je třeba zvýšit příjem tekutin. Na cvičení si s sebou vždy berte lahev s vodou. Dalším rizikovým faktorem je okolí teplota. Samozřejmě je třeba více pít, když rtuť teploměru vyleze vysoko, ale také v mrazech. Nižší teploty snižují pocit žízně, což velice často svádí k zanedbávání pravidelného pití. I když nemáte pocit, že potřebujete doplnit tekutiny, je třeba na pitný režim dbát.

Autor příspěvku: David