Zobnout si tu a tam kostičku čokolády nebo si na návštěvě dopřát sladký zákusek není samo o sobě nic špatného. Horší ale je, že když se vaše chuť na sladké promění v nezvladatelnou vášeň a závislost a vy byste nejradši každý den vyplenili cukrárnu. Závislost na sladkém se nejčastěji vypěstuje nevhodnou skladbou jídelníčku i špatnými návyky, které si neseme z dětství. Vliv ale má i stres a únava.
Naše tělo funguje tak, že nám chutí na sladké signalizuje pokles hladiny krevního cukru. Tělo začne požadovat rychlou dávku energie a nutí nás tedy sáhnout po něčem s vysokým obsahem sacharidů, jelikož taková energie se uvolní nejrychleji. Jenže cukry se v krvi velice rychle zvýší a stejně rychle opět i klesnou. V ten moment se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy se v podstatě neustále přejídáme cukrem a také z toho potom přibíráme na váze.
Jídelníček je základ
Nad skladnou vašeho jídelníčku je nutné skutečně přemýšlet, a ne jen popadnout, co vám zrovna přijde pod ruku. Pokud se vám třeba po obědě stává, že vás velice brzy začne honit mlsná, znamená to jediné – váš oběd obsahoval příliš mnoho sacharidů, a naopak málo bílkovin. Příště si tedy dejte k obědu spíše více masa nebo vajec a odeberte přílohu.
Na svačinu si namísto ovoce dejte raději jogurt nebo celozrnné pečivo se šunkou a sýrem. To vám dodá více bílkovin než ovoce, které je opět jen samý cukr, byť přírodní. Pokud s nedostatkem bílkovin bojujete třeba proto, že maso nejíte, můžete využít různé alternativy třeba ve formě proteinového prášku, který jednoduše přidáte do jídla při vaření.
Zdravé mlsání
Sladkou tečku si nemusíte zcela odpírat, ale místo dortu zvolte něco zdravějšího. Řešením je kousek vysokoprocentní hořké čokolády, proteinová tyčinka nebo smetanová panna cotta. Pokud už máte chuť na koláč, upečte si jej sami ze špaldové, mandlové či kokosové mouky a místo cukru použijte čekankový sirup.