Ovoce a zelenina do škol

Ovoce a zelenina do škol – dobře nebo špatně

Všichni z nás jisto jistě zaznamenali nový projekt s názvem „Ovoce a zelenina do škol“. Co si o tomto projektu myslíte?

Je správný? Je špatný?

Ani jedno, ano druhé, jeto vlastně něco mezi tím.

Samotný projekt

Pro ty z vás, kteří nejsou úplně seznámeni s tímto projektem, se pokusíme ve zkratce představit.

Úplně původně se projekt jmenoval „Ovoce do škol“, ale od září letošního roku 2017 se změnil název a přidáním kouzelného slovíčka „zelenina“.

Jde o to, aby děti v naší zemi jedli více zdravě. Základní myšlenka je taková, že se zrušil sortiment v bufetech, nebo se školní bufety zcela zavřely. Tyto malé, žáky oblíbené prodejny nahradily automaty, ve kterých si děti mohou zakoupit jak ovoce, tak zmiňovanou zeleninu.

Cílem této dlouhodobé akce je, přispět k trvalé spotřebě zdravého jídla, které má v sobě nespočet vitamínů, vytvořit zdravější stravovací návyky a taktéž bojovat proti dětské obezitě. Je pravdou, že s obezitou dětí, je těžký boj a v současné době je velmi mnoho dětí obézních.

Avšak nezdá se, že by to bylo zrovna královské řešení.

Díra v rozpočtu

Co bylo nedomyšleno a nešťastným tahem bylo to, že mnoho bufetů muselo zavřít kvůli automatům. Ideálním řešením mělo být to, že by na minimum omezili stávající sortiment a doplnily jej právě ovocem a zeleninou. Tak by vyhověli všem, pro děti by to nebyl takový šok a prodávající lidé v těchto mini prodejnách by mohli dále žít spokojeně dále a bez starostí.

Další nešťastný krok, který se tímto jednáním způsobil, je jisto jistě pobouření dětí. Cíl projektu sdělovat, že ovoce a zelenina má být ku prospěchu děti, nikoli k jejich odrazení. Vše mělo být zaváděno postupně, aby to pro děti nebyl takový šok a skok.

Čeho tím vším docílili?

V podstatě jen toho, že buď děti chodí o něco později do školy, aby si stihli své oblíbené jídlo nakoupit v nějakém marketu po cestě, nebo naopak se stresují, aby pozdě nepřišli, protože chtějí absolvovat svůj obvyklý nákup někde jinde.

Napravení

Přitom tohle vše, by šlo vylepšit. Ano, ovoce a zelenina je moc důležitá a je opravdu chvályhodné, že se zavedlo do škol. Mnohým z nás, co zmíněné jídlo máme moc rádi, chybělo. Však dělat vše postupně a nenechat padnout bufety na základě věcných automatů by bylo mnohem strategičtější a u dětí úspěšnější.

Autor příspěvku: Admin