zdravé svačiny

Vrhněte se na zdravé svačiny!

Rána bývají plná spěchu. Vstávání na poslední chvíli, rychlé oblékání, ranní hygiena a snídaně, balení věcí a následně rychlá cesta do práce. V tom shonu si jistě často zapomenete svačinu, kterou pak sháníte někde cestou, což vás stojí pěkných pár korun. Pokud se potřebujete vyhnout této variantě a přesto nestíháte, mnohdy popadnete do ruky první poživatelnou věc, která vám přijde pod ruku, a utíkáte. Mnohdy si pak uvědomíte, že vaše svačina není žádná výhra a odpočítáváte každou minutu do oběda. Pokud zvolíte nákup svačiny, málokdy máte čas přemýšlet nad zdravou variantou, zvláště když zavítáte do pekárny.  Zkuste to jinak! Vaše tělo si zaslouží zdravou a chutnou dopolední svačinu, která vás příjemně naladí a povzbudí.

Dejte si záležet…

Zamyslete se na moment a vybavte si, co jste svačili poslední týden… Pokud jste došli k závěru, že to není žádná sláva, uvědomte si, že by váš organismus potřeboval výživnou a plnohodnotnou stravu. Nestíháte přípravu zdravé a vyvážené svačiny ráno? Pak si ji připravte předchozí den večer. Mnohdy se z práce vracíte unavení a přemýšlení o zdravé alternativě vám připadá energeticky nezvládnutelné. Naplánujte si tedy, co budete celý pracovní týden svačit již o víkendu. Sepište potřebné suroviny a ty trvanlivější již nakupte. V průběhu týdne vám to ušetří spoustu práce.  Dejte si záležet, přeci jen je to důležitý a pozitivní krok pro vaše zdraví. Pokud se dostatečně připravíte předem, nezabere vám chystání svačiny tolik času a energie, aby to bylo nezvládnutelné. A jak má zdravá svačina vypadat?

Dva jednoduché tipy

Zdravá svačina by měla obsahovat sacharidy, ideálně takové, které se uvolňují postupně a déle (zvláště pokud máte obědovou pauzu později), bílkovinu, vlákninu a vitamíny. Příkladem může být třeba křupavý knackebrot se sýrem cottage a cherry rajčátky. Příprava této dobroty zabere asi pět minut, a pokud ji nestihnete doma, můžete jednoduše ráno sbalit potřebné ingredience a svačinu připravit v práci. Dalším příkladem je zeleninový salát z polníčku, rajčat, cizrny a papriky. Ten můžete zakápnout olivovým olejem a lehce osolit. Cizrnu předem uvařte, dodá salátu bílkoviny. Celkově nezabere příprava více než půl hodiny.

Autor příspěvku: Redakce